Logo for Informationsportalen

Logo for Danmarks Biblioteksskoles Bibliotek
     
     
 BDI-faglige emner  
 Biblioteksdrift
 Bog og blad
 Faget og fremtiden
 Historisk BDI
 Kataloger
 Struktur
 BDI vejviser
 Web
  
  Andre emner
    Erhvervsliv  
    Humaniora  
    Naturvidenskab  
    Reference  
    Samfundsvidenskab  
    Sundhedsvidenskab  
    Teknologi  

 



Lokal
Web
   Sitemap
 
December 2002, vol. 1, nr. 10

Fødevareportal endelig åbnet

IFIS har med stor forsinkelse åbnet sin fødevareportal Food Science Central.
 
På online-konferencen i London i december kunne IFIS endelig åbne den længe ventede gratis informationstjeneste. Den blev ellers lanceret for mere end et år siden.
 
Man kan logge sig ind som ”gæst”; men man har adgang til mest, hvis man lader sig registrere, fx:
 
- Online-tidsskriftet FoodInfo Online med længere artikler, henvisninger til andre fødevare-relaterede websites, omtaler af aktuelle videnskabelige artikler, nye patenter m.m.
- Søgbar linksamling med mere end 2.400 kvalitets-sites om fødevarer, ernæring etc.
- Nyhedsbrevet Food Science and Technology Bulletin om den seneste udvikling inden for levnedsmiddel-videnskab, fødevareteknologi og human ernæring. Nyhedsbrevet er dog kun gratis i en introduktionsperiode.
- IFT Reports – Status- og ekspert-rapporter fra Institute of Food Technologists (IFT).
- Nyhedsbrev fra International Union of Food Science and technology (IUFoST).
- Boganmeldelser
- Standarder og lovgivning hentet fra FSTA.
 
IFIS har i mange år produceret databasen Food Science and Technology (FSTA), som indeholder mere end 600.000 henvisninger til videnskabelig litteratur om fødevarer og ernæring. Der er tale om både grundforskning og anvendt forskning. FSTA dækker over 1.800 tidsskrifter samt anden relevant litteratur og går tilbage til 1969. Der er endnu ikke adgang til denne database fra Food Science Central. Dele af den indgår dog i den gratis informationstjeneste, og man planlægger ifølge IFIS’ brochuremateriale en betalingsadgang inden længe.
 
 
IFIS udgiver desuden en trykt udgave; og databaseværter som Datastar, Dialog, Dimdi, EINS, Ovid, Questel-Orbit og STN tilbyder online adgang. Den findes også på cd-rom fra Silverplatter og Ovid.
  http://www.foodsciencecentral.com/
 
 
 
KB
 
Redigeret 13-01-2003


Til top Forrige side    Næste side Tip en ven