Det er ikke uden en vis gysen, at Informationsportalen anmelder dette site, der bestemt ikke er for folk med svage nerver. The Memoryhole er et site, som udstiller viden, der er i fare for at forsvinde eller blive glemt. Her kan vi selvfølgelig se mellem linierne, at der drejer sig om oplysninger, som magthavere i USA gerne ville fjerne.
Her findes dokumentation for vold mod og mord på torturofre, tal om dødelighed i forbindelse med vacciner, formularer fra NSA, billeder fra CIA’s spion museum, hemmelige handelsaftaler, liste over 599 tilsætningsstoffer som tobaksindustrien benytter, samt ikke mindst diverse slettede dokumenter fra servere rundt omkring, der afslører fup, svindel, lemfældig omgang med sandheden, afpresning, mord, overgreb og andre modbydeligheder. Tilføj derefter sammensværgelser, sære ritualer, dokumentation om psykologisk krigsførelse, hemmelige filer om kendte personer og eksempler på censur – en blanding, der hurtigt kan danne grundlag for en eller to konspirationsteorier…..
Desværre – eller heldigvis – kan autenticiteten af de nævnte eksempler ikke verificeres – og man bør måske også lige overveje, om man har lyst til at have kendskab til indholdet af dette site, inden man opsøger det. Bestemt ikke for børn.
Memoryhole redigeres af forfatteren Russ Kick, der har skrevet en række bøger om mis- og disinformation. Sitet indeholder også en blog. |