|
| |
| |
”Danmarks Biblioteker” på nettet |
| Foreningsblad i fuldtekst |
| |
Danmarks Biblioteksforenings medlemsblad "Danmarks Biblioteker" er nu tilgængeligt i en elektronisk udgave. Bladets målsætning er at styrke beslutningsgrundlaget i kommunalbestyrelser og biblioteker ved at formidle viden og skabe debat om stort og småt inden for biblioteksverdenen.
Danmarks Biblioteker udkommer otte gange om året med artikler om bibliotekspolitik og om tiltag på folkebibliotekerne.
På sitet kan man læse, søge og udskrive artikler fra et arkivet, som p.t. omfatter samtlige artikler fra bladet tilbage til og med 2000. På sigt bliver alle artikler tilbage fra det første nummer i 1997 tilgængelige. Enkelte numre findes allerede nu i fuld pdf-format, mens artikler før 2004 er lagt ind enkeltvis. Artiklerne kan findes via emnekategorier, årgang+nummer via emneordslister og ved hjælp af fritekstsøgning . Desværre er kildeangivelsen til de enkelte artikler lidt svær at få øje på, men indholdet er da bestemt læseligt i det enkle og overskuelige design. Der står, at søgemaskinen søger på eksakte ord, men i virkeligheden indeholder den en automatisk trunkering, der godt kan virke frustrerende. Imidlertid er hele sitet dejlig overskueligt på grund af de mange navigationsmuligheder.
Webudgaven af Danmarks Biblioteker er blevet til på baggrund af et samarbejde med to 7. semester studerende fra Danmarks Biblioteksskole, der som deres erhvervsrelaterede projekt fik til opgave at udarbejde struktur og brugergrænseflade til hjemmesiden. Tips- og lottomidler fra Biblioteksstyrelsen har desuden skabt det økonomiske grundlag for projektet. |
http://www.danmarksbiblioteker.dk
|
| KMA |
| |
| Redigeret 16-11-2004 |
|