|
| |
| |
PubSub er ny findemaskine |
| Overvågning af opdateringer |
| |
PubSub er en ”matching machine”, der arbejder anderledes end en søgemaskine, skiver de. PubSub praler af at overvåge 6,5 millioner weblogs, en halv million nyhedsgrupper samt flere RSS-medier. Brugeren indtaster sine ønsker og bliver derefter løbende opdateret i sin browser. Man behøver ikke oprette sig som bruger for at bruge systemet; det hele kan klares med et bookmark. Hvis man opretter sig som bruger er der mulighed for at have flere overvågninger, og der kan redigeres i dem.
Uden at have testet PubSub over lang tid, men jeg vil tro, at hvis man er interesseret i græsrødder, leder efter journalistiske kilder eller er på jagt efter noget sjældent, så kan PubSub bruges. Man skal huske på, at indholdet af PubSub først og fremmest er folks egne meninger og beretninger. Naturligvis er der også egentlige nyhedsmedier med i råmaterialet, men det er især alt det uofficielle og det personlige, som kan findes på denne måde. Og hvis jeg var sikkerhedschef for et firma med tophemmeligt arbejde, ville jeg holde øje med medarbejdernes skriverier gennem PubSub. Eller hvis jeg skulle finde reaktioner på et nyt produkt – der er muligheder nok.
Ærgerligt nok er der ikke noget søgefelt til ”en-gangs-søgninger”, men med et login, kan man jo bare søge og slette i sin profil. |
http://www.pubsub.com
|
| KMA |
| |
| Redigeret 13-01-2005 |
|