Logo for Informationsportalen

Logo for Danmarks Biblioteksskoles Bibliotek
     
     
 BDI-faglige emner  
 Biblioteksdrift
 Bog og blad
 Faget og fremtiden
 Historisk BDI
 Kataloger
 Struktur
 BDI vejviser
 Web
  
  Andre emner
    Erhvervsliv  
    Humaniora  
    Naturvidenskab  
    Reference  
    Samfundsvidenskab  
    Sundhedsvidenskab  
    Teknologi  

 



Lokal
Web
   Sitemap
 

Blog om databasesammenligning

Web of Science, Scopus og Google Scholar
 
One Entry to Research hedder den svenske blog, der skal fungere som hjælp til at vurdere betalingsbaserne Web of Science og Scopus og sammenligne med den gratis service Google Scholar. Projektet sker i BIBSAM-regi med titlen:”Analys av Google Scholar och Scopus i jämförelse med Web of Science”. Det er meningen, at bloggen skal hjælpe universitetsbiblioteker med at vælge mellem de tre kilder, uden det dog skal ses som en egentlig facitliste.

Bloggen vil fungere som en slags dokumentation for projektet, der løber frem til 30.august 2006. Projektleder er Lars Iselid fra Medical library, Umeå University library, men det er også meningen, at brugere af de tre servicer skal kunne give sine meninger til kende og kommentere indlæg. Al tekst er på engelsk.

Bloggen indeholder blandt andet en FAQ for hver af de tre kilder og diverse referencer til litteratur. Så er man interesseret i at se nærmere på kvaliteten af indholdet i de tre kilder, så er der god grund til at gå ind i projektet.
  One Entry to Research - critical assessment of Web of Science, Scopus and Google Scholar
  http://oneentry.wordpress.com
KMA
 
Redigeret 19-01-2006


Til top Forrige side    Næste side Tip en ven