”Open and Closed” er titlen på en blog, der samler indsatsen for at udvikle en standard for, hvordan man tilføjer data til audiovisuelle medier som for eksempel tv-udsendelser og film.
Hovedvægten ligger på fire aspekter af information: captioning (tekster for hørehæmmede), audio description (lydspor for synshæmmede), subtitling (undertekster), dubbing (oversat lydspor).
Joe Clark, en journalist fra Toronto er initiativtager til projektet. Han har i mange år arbejdet for bedre tekstning og har nu startet dette projekt for bedre tilgængelighed og formidling af tv-udsendelser, film, foredrag på film og lignende.
Joe Clark efterlyser hjælp til at arbejde for standarder på området, herunder valg af læsevenlige fonte etc. Det er meningen, at der også skal være forskning og forsøg på området. Når der foreligger egentlige standarder, skal der iværksættes et oplæringsprojekt, så standarden kan blive udbredt og certificeret.
Alle kan melde sig til at være med i projektet, der uden tvivl vil være spændende. |