|
| |
| |
Ny ballade om bogskanning |
| For Folket eller Firmaet? |
| |
Både Microsoft og Google har ambitioner om at skanne bøger og lægge i hver sin søgemaskine. For begges vedkommende betyder det, at andre søgemaskiner ikke vil få adgang til det skannede datamateriale. Det giver anledning til at tænke over det dybereliggende motiv for skanningerne: Er det for almenhedens skyld eller for de store søgemaskiners skyld, at den boglige kulturarv bliver digitaliseret?
Brewster Kahle, der stiftede Internet Archive, er skeptisk overfor Googles projekt, der er fristende for mange biblioteker. Google betaler nemlig for digitaliseringen. Anderledes forholder det sig med Open Content Alliance, der ikke vil begrænse adgangen til arkiverne. Open Content Alliance har netop modtaget 1 million dollars øremærket til at digitalisere udvalgte samlinger fra the Boston Public Library og the Getty Research Institute, the Metropolitan Museum of Art.
Efter digitaliseringen kommer materialet til at ligge på servere, der tilhører Internet Archive, men det bliver tilgængeligt for andre søgemaskiner. Indholdet er først og fremmest tiltænkt Yahoo og Microsoft gennem en aftale med Open Content Alliance, men for nylig har Microsoft altså besluttet sig for at trække sig ud af åbenheden. Præcis hvordan det hele ender er endnu usikkert.
”Do no evil” kan blive svært at leve op til. |
Informationsportalen: Brewster Kahle har visioner (Internet Archive)
http://www.informationsportalen.dk/artikelarkiv/artikler/art1758.htm
|
CNN: Google library: Open culture?
http://edition.cnn.com/2006/BUSINESS/12/19/google.books.ap/index.html
|
| KMA |
| |
| Redigeret 02-01-2007 |
|