|
| |
| |
At tænke på genfinding |
| Journalister lærer web-trick |
| |
Hvordan er det lige, vi genfinder den historie, vi læste i avisen eller på nettet i sidste uge? Vi véd, hvad den handlede om, men hvorfor kan vi ikke finde den? Forklaringen ligger i skribentens tankegang.
Der er stor forskel på at tænke som en journalist eller som en bibliotekar, når der skal laves overskrifter. Journalisten vil pirre nysgerrigheden; bibliotekaren vil hellere være præcis. (Det er så forklaringen på Informationsportalens kedsommelige overskrifter, der er styret mest af den bibliotekariske bagtanke – og naturligvis også forklaringen på den nogen gange mere lokkende undertitel, der kommer fra den journalistiske tradition.)
Nu er der endelig nogle journalister, der lærer at tænke på genfinding. Teknikken er et kompromis, for journalisten kan stadig benytte sprogblomster, slang og omskrivninger. Men tricket er at gemme de præcise ord i felter, skjult for læserens øje, men synligt for søgemaskinerne. I daglig omtale SEO (Search Engine Optimization) eller søgemaskineoptimering. For der er brug for begge dele.
Søgemaskinernes robotter, der besøger et nyhedssite skal ikke have stimuleret fantasien, for de har ingen. Omvendt kan en overskrift godt lokke nogen læsere til, så der er stadig brug for ordspil og halvkvædede viser. Men for søgemaskinen er en spade altid en spade – og det er fint hvis læseren leder efter en spade ved hjælp af en søgemaskine, men læseren vil aldrig finde på at gætte på ”et redskab med en flad ende”, som journalisten har skrevet om. Men et menneske vil kunne gennemskue, at det er det samme. Problemet er, at hvis ordet spade ikke står nogen steder i teksten, bliver denne artikel aldrig fundet.
Søgemaskineoptimering har fundet sted siden søgemaskinernes start, men at journalisterne også bliver bevidste om at deres artikler har to målgrupper: Læseren i dag og læseren i fremtiden, dét er nyt. Det giver bedre trafiktal. Så kan de lære det. |
C|Net: Newspapers search for Web headline magic (Bemærk: Artiklen fylder 2 sider)
http://news.com.com/2100-1038_3-6155739.html
|
| KMA |
| |
| Redigeret 06-02-2007 |
|