Logo for Informationsportalen

Logo for Danmarks Biblioteksskoles Bibliotek
     
     
 BDI-faglige emner  
 Biblioteksdrift
 Bog og blad
 Faget og fremtiden
 Historisk BDI
 Kataloger
 Struktur
 BDI vejviser
 Web
  
  Andre emner
    Erhvervsliv  
    Humaniora  
    Naturvidenskab  
    Reference  
    Samfundsvidenskab  
    Sundhedsvidenskab  
    Teknologi  

 



Lokal
Web
   Sitemap
 

Unge bruger mulighederne

Opsøger biblioteker for information
 
I en ny rapport fra amerikanske Pew Internet & American Life Project, der blev offentliggjort for nylig, fastslår bureauet overraskende, at det især er de unge, der benytter biblioteket til at løse deres problemer i forbindelse med kontakten med det offentlige.

Rapporten er udarbejdet i samarbejde med Institute of Museum and Library Services med det formål at analysere, hvordan befolkningen (i USA) løser ti udvalgte informationsproblemer i forhold til det offentlige.

Den primære informationskilde er: Internettet (58%), faglige eksperter og rådgivere (53%), venner og familie (45%), aviser og blade (36%), offentlige instanser (34%), radio og tv (16%) og endelig bibliotekerne (13%).

Det viser sig, at unge under 30 år og med god båndbredde, får løst flest problemer via nettet. Men alle finder svar uanset metode – og gerne fra flere kilder til hvert problem. Det er dog tydeligt, at jo ældre og jo ringere netforbindelse, jo mindre sandsynligt er det, at svarene er gode. Yderligere viste undersøgelsen en tendens til at foretrække ansigt til ansigt kontakt jo mere personligt problemet var. For eksempel foretrak de fleste at opsøge læger, advokater og bankfolk personligt frem for at nøjes med oplysninger fra nettet.

Den gode nyhed er, at indenfor det sidste år har 53 procent af de adspurgte haft kontakt med et bibliotek – dog ikke udelukkende for at løse de nævnte problemer. I nogle tilfælde har deres benyttelse også handlet om at få adgang til nettet.

Oplysningerne var indsamlet via telefoninterview blandt 2.796 amerikanere i september 2007.
  Rapporten: Information searches that solve problems, 2007
  http://www.pewinternet.org/PPF/r/231/report_display.asp
 
Om Pew
Pew Internet & American Life Projects rapporter er tidligere omtalt på Informationsportalen. Her er nogle eksempler.
  Internetbrugere tror, de er dygtige, 2005
  http://www.informationsportalen.dk/artikelarkiv/artikler/art1512.htm
  Blog engagerer forbrugere, 2007
  http://www.informationsportalen.dk/artikelarkiv/artikler/art1891.htm
  Tagging bliver mere udbredt, 2007
  http://www.informationsportalen.dk/artikelarkiv/artikler/art1897.htm
KMA
 
Redigeret 03-01-2008


Til top Forrige side    Næste side Tip en ven