Logo for Informationsportalen

Logo for Danmarks Biblioteksskoles Bibliotek
     
     
 BDI-faglige emner  
 Biblioteksdrift
 Bog og blad
 Faget og fremtiden
 Historisk BDI
 Kataloger
 Struktur
 BDI vejviser
 Web
  
  Andre emner
    Erhvervsliv  
    Humaniora  
    Naturvidenskab  
    Reference  
    Samfundsvidenskab  
    Sundhedsvidenskab  
    Teknologi  

 



Lokal
Web
   Sitemap
 
Juli 2002, vol. 1, nr. 5

Internet baner vej til data om Asien

 
Japan, Kina og Korea er ikke blot langt væk, men har også været meget lukkede lande. Ligesom de øvrige sydøstasiatiske lande har de kun ladet få oplysninger om sig selv slippe ud til omverdenen. Nu slår nettet hul på muren og giver adgang til stadig flere oplysninger om økonomi, erhvervsliv og samfundsforhold.
 
Access Asia hedder et britisk konsulentfirma, der har specialiseret sig i at samle og formidle information om de sydøstasiatiske lande til brug for især erhvervslivet. I december 2001 åbnede firmaet en portal med nyheder, analyser og fakta om erhvervsforhold i denne region.
 
Access Asia hedder et britisk konsulentfirma, der har specialiseret sig i at samle og formidle information om de sydøstasiatiske lande til brug for især erhvervslivet. I december 2001 åbnede firmaet en portal med nyheder, analyser og fakta om erhvervsforhold i denne region.
 
Matthew Crabbe fra Access Asia fortalte i forbindelse med åbningen af portalen, at formålet med den er at give en samlet adgang til informationer, der ellers har været meget spredte og sparsomme. Informationsindustrien i Asien er meget ung og meget forskellig fra land til land. Det er derfor svært at finde pålidelig information - især erhvervsdata som ofte er mangelfulde og nogen gange modstridende.
 
Dårlig økonomi gav bedre statistik
Den økonomiske krise i de såkaldte tiger-økonomier i slutningen af 1990’erne førte til krav om mere grundig og korrekt økonomisk information for at kunne tiltrække investorer til landene. De fleste af dem har derfor udbygget og forbedret de nationale statistikker og lagt en del oplysninger ud på nettet, selvom de nogle steder er ret politisk farvet.
 
Mens Singapore med kun 6 mio. indbyggere offentliggør omfattende statistikker, er Kinas statistiske oplysninger stadigvæk meget mangelfulde efter Crabbes mening. Derfor må oplysninger ofte også hentes hos andre kilder som Verdensbanken og lignende internationale organisationer. Handelskamrene sidder også inde med mange oplysninger, men er tit dårlige til at offentliggøre dem på nettet. Både lokale og internationale konsulentfirmaer indsamler og sælger data, men især data fra de lokale firmaer er ofte upålidelige.
 
Aviser og nyhedsbureauer er også brugbare kilder, ligesom oplysninger om udbud og licitationer i mange lande kan findes på nettet hos de myndigheder, der står for disse opgaver og i øvrigt ofte også formidler investeringsprospekter.
 
Information om markeder, virksomheder og økonomi
Med udgangspunkt i denne brogede blanding af informationskilder leverer Acces Asia via portalen informationer om de asiatiske markeder og virksomheder og om den økonomiske udvikling i regionen. Der tilbydes mod betaling bl.a. virksomhedsprofiler og brancherapporter, mens faktablade om de enkelte lande, links til engelsksprogede nyhedskilder samt nyhedsbreve om bilindustrien, telekommunikation, finanssektoren, fødevareindustrien og turist- og rejsebranchen er gratis at bruge. Man kan tegne abonnement på ét eller flere af nyhedsbrevene og få dem tilsendt pr. e-mail.
 
Mod betaling kan abonneres på pakkeløsningen Platinum Access, der giver adgang til
- hele Access Asia’s database over markedsrapporter, brancheorienteringer og virksomhedsprofiler
- ugentlige Access Asia In Depth nyhedsartikler over store begivenheder og faktorer, der påvirker økonomien
- samarbejdspartneren China Economic Quaterly’s database og forskellige tidsskrifter
- opdaterede regneark med statistiske oplysninger om Kina
- månedlige nyhedsbreve, daglige nyhedsartikler og et nyhedsarkiv.
 
Abonnenter får en gang om ugen via e-mail oplysning, om hvad der er tilføjet Platinum-tjenesten, og har også adgang til Acces Asia Bookshop. Her er der anmeldelser af bøger med data om Asien og mulighed for at bestille bøgerne hos netboghandelen Amazon.
 
Acces Asia har ud over hovedkontoret i London kontorer i Peking og Shanghai. Hovedvægten i portalen lægger derfor på at dække Kina, men dækningen af de øvrige asiatiske lande vil gradvist blive udvidet.
 
Flere andre informationskilder
Oplysninger om Asien kan også findes i flere andre databaser og elektroniske tjenester.
 
Asia – Economic and business information on Asian countries hedder en database produceret af Helecon Information Center ved handelshøjskolen i Helsinki. Databasen indeholder henvisninger til og resuméer af bøger og artikler fra mere end 50 fagtidsskrifter om økonomi og erhvervsforhold i Asien og Stillehavsområdet. En del af referencerne har link til den fulde ordlyd af artiklen. Udover fritekstsøgning kan der søges på bl.a. nøgleord, titler og sprog. Databasen er udgivet på cd-rom og kan købes for 218 euro. Den er også tilgængelig online via Helecon Online Services.
 
Databaseværten Dialog tilbyder flere forskellige online-baser om Asien. Både Asia-Pacific News, Asia Pacific Business Journals og Asia Intelligence Wire har fuld tekst-artikler fra fag- og dagblade, mens Asian Company Profiles og Asia Pacific Kompass har oplysninger om virksomheder, produkter samt markeder, og Asian Business Intelligence indeholder markedsrapporter. Brug af Dialogs databaser er mod betaling og kræver en kontrakt.
 
Verdensbanken har samlet en del information, der kan findes på en særlig sektion af bankens portal og i flere af dens databaser. Også FNs økonomiske og sociale kommission for Asien og Stillehavet formidler på nettet information om regionen - især i form af statistikker. Der er links til de nationale statistikkontorer, som har lagt er ret sparsomt udvalg af statistiske oplysninger på nettet.
  http://www.accessasia.co.uk/
  http://helecon.hkkk.fi/library/
  http://www.dialog.com/
  http://www.worldbank.org/eap/
  http://www.unescap.org/
 
 
 
PR
 
Redigeret 30-05-2002


Til top Forrige side    Næste side Tip en ven